top of page

PYRAMIDA ČASU A MANAGEMENTPokud se snažíme efektivně řídit svůj čas, je užitečné vnímat ho skrze pyramidu času.Tento model ukazuje, že na vrcholu pyramidy je Vize. Aby člověk měl smysl v tom, co dělá každý den, je důležité, aby věděl, proč to dělá, a k tomu právě slouží Vize ve vrcholu pyramidy. 1. VIZE je naším směrem, naším cílem, něčím jako maják nebo hvězda na naší cestě, ať už se jedná o životní, pracovní nebo jakýkoliv jiný cíl.


„Je zhola zbytečné se ptát, má-li život smysl či ne. Má takový smysl, jaký mu dáme.“ ~ Seneca

Máte zformulovanou vizi? Zkoušeli jste to někdy? Vize, známá také jako osobní poslání, definuje, kdo jsme, jací jsme a kam v životě směřujeme. Mělo vyjadřovat naše životní přispění, věci, kterých chceme dosáhnout a také charakteristiku osobnosti, kterou chceme být


Klíčové charakteristiky kvalitní vize nebo osobního poslání:

 • Je založeno na principech, které přinášejí pravou kvalitu života.

 • Určuje směr a smysl.

 • Inspiruje a vyzývá.

 • Odráží naše hodnoty.

 • Představuje naše nejlepší „já“.


,,Osobní poslání nelze napsat přes noc. Napsat osobní poslání může trvat několik týdnů nebo dokonce měsíců. A i potom se k němu potřebujete pravidelně vracet a provádět v něm změny v souladu s tím, jak se prohlubuje Vaše poznání a jak se mění okolnosti Vašeho života.“ ~ Stephen R. Covey


2. Když znáte vaši vizi a tušíte směr, kterým se vydat, můžeme postupovat v pyramidě od vrcholu dolů a v souladu s vizí plánovat roky, měsíce, týdny až po jednotlivé dny. Pod vizí následuje bod ROKY.


Plánovač období/roků je užitečným nástrojem pro dlouhodobé a strategické plánování, například pro rozpoznání trendů a sezónních vzorů. Pokud pracujete s dlouhodobými projekty na několik let, můžete využít jednoduchý plánovač období, který si stáhnete zdarma zde:

Planovacobdobi_mischelvojnarova
.xlsx
Stáhnout XLSX • 6KB


3. MĚSÍČNÍ plánovací kalendář ke stažení zde:

Planovacikalendar_mischelvojnarova
.xlsx
Stáhnout XLSX • 6KB

Jedná se o ideální a užitečný nástroj, zejména pokud máte nějaký složitý úkol, kde potřebujete sledovat časové plány a události na období jednoho měsíce a více. Například, pokud se připravujete na:

 • Zkoušková období: abyste byli schopni sledovat všechny zkoušky, termíny odevzdání projektů a další akce spojené s akademickými povinnostmi.

 • Pracovní projekty: pro sledování plánů projektů, důležitých termínů a schůzek v práci, je měsíční plánovací kalendář velmi efektivní.

 • Finanční plánování: pro sledování plateb, fakturace, plánování úspor a dalších finančních aspektů může být měsíční plánovací kalendář užitečný.
4. TÝDEN a rozvrh časových zón umožňuje detailnější plánování a organizaci času na základě konkrétních časových bloků během týdne, což může vést k efektivnějšímu využití času a lepšímu řízení povinností a aktivit.


V obrázku si můžete prohlédnout můj osobní rozvrh z dob realitní činnosti :)

Prázdnou šablonu si můžete stáhnout zde:

Rozvrzenicasovychzon_mischelvojnarova
.xlsx
Stáhnout XLSX • 6KB


5. DNY a různá setkání a schůzky plánujeme a řešíme v kalendáři, který můžeme používat buď elektronicky v telefonu či počítači, nebo v papírové podobě. To již záleží individuálně na preferencích každého jednotlivce a co je pro něj příjemnější.


Pro úkoly můžete využít TO-DO lístek nebo aplikaci v telefonu.


Já osobně si pro urgentní úkoly, které potřebuji zvládnout v ten den, zapisuji na papírový TO-DO seznam, který po splnění vyhodím. Pro úkoly, které jsou důležité, ale neurgentní, používám seznam úkolů v telefonu. Pro nápady mám určené speciální místo IDEAS, kde si je zapisuji.7 TIPŮ PRO TIME MANAGEMENT


 1. Uspořádejte si své pracovní místo: ukliďte si svůj pracovní stůl

 2. Začněte plánováním: počítejte i s rezervou

 3. Pomůže vám TO-DO list: seřaďte úkoly podle důležitosti a urgentnosti

 4. Zjistěte, kdy se vám pracuje nejlépe: jste ranní ptáče nebo noční sova?

 5. Delegujte práci: pravidelné / automatické činnosti

 6. Trénujte soustředění: např. 20 minut na úkol (pomodoro)

 7. Nezapomínejte na přestávky a odměňte se / meditacePokud máte pocit, že byste potřebovali pomoc s time managementem nebo při určení vaší vize, neváhejte mi napsat nebo se objednat v kalendáři na bezplatnou úvodní konzultaci.

Ráda vám pomohu.


Mischel Vojnarová

Certifikovaná osobní koučka pro seberozvoj

a specialiska neurografiky

27 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page